Panašiai kaip ir kituose sektoriuose, statybos pramonė vis sparčiau žengia skaitmenizacijos keliu. Statinio informacinis modeliavimas (BIM) yra viena iš strateginių priemonių, padedančių didinti statybų efektyvumą, mažinti sąnaudas, gerinti projektų kokybę ir aplinkosauginį veiksmingumą.
Įžvelgusi šį potencialą, diegti BIM technologijas Lietuvoje prieš beveik dvidešimt metų pirmoji pradėjo UAB „AGA CAD“. Įmonė ne tik atstovauja vieną populiariausių pasaulyje BIM programinę įrangą „Autodesk Revit“, bet ir kuria „Revit“ naudotojų darbo našumą didinančius įrankius „AGACAD Tools4BIM“, kurie labai pagreitina ir palengvina projektuotojų darbą.
Pastatų projektavimui skirtos inovacijos kuriamos atsižvelgiant į pasaulyje vyraujančias tendencijas. „AGACAD“ darbuotojų – kvalifikuotų inžinerijos specialistų – kasdienio darbo dalis yra projektuotojų iš įvairių šalių konsultavimas, pagalba įgyvendinant įvairius projektus, BIM technologijų kūrimo ir tobulinimo idėjos. Bendradarbiaudami su įvairių šalių atstovais, įmonės „AGACAD“ BIM konsultantai puikiai mato ir jaučia pagrindines rinkos kryptis.
Dalinamės įžvalgomis, kurias verta žinoti žengiant skaitmeninės statybos keliu – štai pastaraisiais metais ypač išryškėjusios 5 statybų sektoriaus tendencijos.
1. Skaitmeninė inventorizacija
Realizuoti esamo pastato skaitmeninį dvynį (angl. Digital Twin) – realią būklę atspindintį virtualų statinio modelį – be skaitmeninės inventorizacijos neįmanoma. Norint turėti NT objekto BIM modelį, reikia užfiksuoti visus jo duomenis. Tai pasiekiama šiais etapais: esamo statinio 3D lazerinis skenavimas, skenuotų taškų debesų apdorojimas, pastato 3D modelio sukūrimas, visų susijusių duomenų surinkimas ir bendros duomenų mainų aplinkos paruošimas. Rezultatas – daug privalumų NT savininkui ar valdytojui:
- statinio informacija ir dokumentai saugomi skaitmeniniu formatu;
- visa informacija pasiekiama nuotoliniu būdu ir nuolatos atnaujinama;
- statinio informacija ir dokumentai susieti su statinio 3D modeliu;
- surinkti duomenys naudojami statinio priežiūrai ir efektyviam jo valdymui;
- statinio informacija ir dokumentai naudojami įgyvendinant remonto ar renovacijos projektus;
- aktualūs duomenys kartu su turtu perduodami naujam savininkui.
„AGA CAD“ turi patirties atliekant įvairios paskirties objektų skaitmeninę inventorizaciją, kuriant BIM modelius ir optimalią projekto duomenų mainų aplinką.
2. Modulinė statyba
Dar kitaip ji vadinama statyba už aikštelės ribų, nes pastatai gaminami gamyklose (angl. Prefabrication). Statoma iš modulių ar iš anksto gamykloje surenkamų gaminių, kuriuos tereikia atvežti į statybos vietą ir surinkti vietoje.
Augant poreikiui statyti kuo greičiau ir kuo mažesnėmis sąnaudomis, pastatų statyba naudojant modulines konstrukcijas klesti jau ne vienerius metus ir nerodo jokių sulėtėjimo požymių. Prognozuojama, kad modulinės statybos rinka, kurios lyderis – gyvenamasis sektorius, ir toliau didės dėl augančio kvalifikuotos darbo jėgos trūkumo statybos aikštelėse, 20–50 proc. greitesnės statybos trukmės ir 10–20 proc. mažesnių statybos sąnaudų.
Surenkamieji ir moduliniai pastatai vis labiau populiarėja ir dėl tobulėjančių gamybos technologijų, kurios leidžia statyti vis didesnius ir įvairesnius pastatus. Be to, šis statybos būdas padeda išvengti sudėtingo ir ilgo statybos proceso, todėl yra kur kas efektyvesnis. Daugelis didžiųjų tarptautinių rangos įmonių teigia, kad iki 2025 m. planuoja statybos aikštelėje vykdomų darbų kiekį sumažinti iki 25 proc., o visa kita atlikti surenkamosios statybos būdu.
„AGA CAD“ indėlis į modulinės statybos populiarumo augimą – sukurti BIM sprendimai „Precast Concrete“, „Wood Framing“ ir „Metal Framing“, padedantys greičiau ir lengviau projektuoti modulinius pastatus.
Tiek įžvalgų šiam kartui. Antroje šio straipsnio dalyje pasidalinsime kitomis statybų sektoriaus efektyvumo tendencijomis.