KURKIME BIM KARTU
Koja kojon su BIM startuoliais ir profesionalais,
pagal Jūsų verslo poreikius ir finansines galimybes.

Straipsnio autorius: Jonas Gražys, „AutoCAD“ ir „Civil 3D“ profesionalas

Autodesk Civil 3D 2021 naujoves | AGACAD

Nors per patį COVID-19 naujienų įkarštį pasirodžiusios naujosios „Autodesk Civil 3D“ programos 2021 versijos pristatymas buvo ne toks įsimintinas ir pastebimas, bet pamažu sąstingiui atslūgstant ir pasauliui vėl įgaunant jam įprastą tempą, galime ramiai sugrįžti atgal ir apžvelgti pagrindinius „Civil 3D 2021” programos patobulinimus, kurių buvo tikrai nemažai.

1. Vis dar 2018 .dwg failo formatas.

Kiekvieną kartą įsigyjant naują programos licenciją, svarbu žinoti, kaip ji paveiks esamus projektus, failų keitimąsi tarp skirtingų projekto dalyvių ar net užbaigtus, tačiau dar nespėjusius apdulkėti projektus, kuriems, pavyzdžiui, yra vykdoma projekto vykdymo priežiūra. Taigi, „Civil 3D“ naudotojui labai patogu, kad .dwg formatas, išsaugotas 2021 versija, yra toks pat kaip ir išsaugotas „Civil 3D 2018“ versija.

2. Slėginių vamzdynų (Pressure pipe networks) modeliavimo atnaujinimai

Galima drąsiai teigti, jog vandentiekio, dujotiekio ar kitų slėginių vamzdynų kategorijai priskiriamos srities projektuotojams ir modeliuotojams atėjo lengvesni laikai, nes „Civil 3D“ komanda, rengdama 2021 versiją, šiai kategorijai skyrė ypatingą dėmesį. Svarbiausi jų darbo vaisiai:

  • Slėginių vamzdynų tinklą (angl. pressure pipe network) dabar galima generuoti pagal nurodytą kelią ( path-based). Tai reiškia, kad užtenka pasirinkti linijinį objektą (pavyzdžiui, Feature line) ir vamzdyno atkarpa bus sugeneruota. Tokiu būdu, jei kažkuriuo projektavimo etapu ši referencinė linija bus pastumta ar kitaip pakeista, vamzdyno atkarpa pasikeis atitinkamai pagal naują šios linijos poziciją.
  • Naujas „Pressure pipes“ kategorijos elementas „Pipe run“ suteikia galimybę padalinti esamą vamzdyno tinklą į dalis, suteikiant kiekvienai iš jų atskirą pavadinimą ir galimybę generuoti išilginius profilius tik konkrečiai daliai. Maža to, kaip ir plane, taip ir išilginiame pjūvyje dabar galima priskirti atskaitinę (referencinę) liniją ar paviršių ir net priskirti fiksuotą atstumą ( offset). O svarbiausia - viskas dinamiška, tad pasikeitus referenciniam objektui, slėginis vamzdynas taip pat atitinkamai atsinaujins!
  • Kreivės - pagaliau vamzdžių geometriją galima išreikšti ne tik laužant linijas ir jas jungiant alkūnėmis, bet ir kreivėmis.

Autodesk Civil 3D 2021 naujovė - kreivės, vamzdžių geometrija | AGACAD

  • Automatinis atšakų parinkimas - vamzdžių susikirtimo vietose programa automatiškai parinks pačią artimiausią atšaką iš jūsų naudojamo dalių sąrašo ( parts list).

Patobulinimų yra ir daugiau, todėl geriausia juos visus pamatyti šiame trumpame, bet išsamiame pristatyme:

3. Atnaujinta sąsaja su „BIM 360“

„Autodesk Civil 3D“ versijoje 2020.2 pamatėme galimybę dirbti su „data shortcuts“ projektuose, kurie yra patalpinti „Autodesk BIM 360“ platformoje. Ši funkcija prieinama tiems, kas turi prieigą prie „BIM 360 Design Collaboration“. „Civil 3D 2021“ versija suteikia žymiai stabilesnę jungtį su „BIM 360“ platforma ir užtikrina, jog problemos, su kuriomis buvo susiduriama naudojant 2020 versiją, jau pašalintos.

4. „Dynamo“

Kartu su „Civil 3D 2020“ versija atkeliavęs „Dynamo“ papildinys taip greitai prasiskynė kelią tarp mėgstamų projektuotojų įrankių, kad „Autodesk“ net 2 kartus jau turėjo naujinti „nodes“ bibliotekas. Tai reiškia, kad naujoje versijoje mūsų laukia dar platesnė biblioteka bei tikėtina galimybė neužilgo atnaujinti „Dynamo“ variklį į 2.6 versiją. Be to, tie, kas jau bandė „Dynamo“ su „Civil 3D 2020“, žino, kad jo įrašymas buvo šiek tiek keblus, o su 2021 versija „Dynamo“ įsirašo automatiškai, todėl šio plėtinio nebereikės ieškoti ir diegti papildomai.

5. Tiltų projektavimas pasitelkiant į pagalbą „InfraWorks“

„Infraworks“ jau keletą metų tobulėja ir įgauna puikiai subalansuoto tiltų projektavimo įrankio įvaizdį ankstyvojoje projekto stadijoje, todėl labai smagu, kad „Civil 3D“ įrankių erdvėje (Toolspace) atsirado nauja kategorija – „Tiltai“ (Bridges). Tai reiškia, kad „Infraworks“ programa dabar atliks ir tiesioginio informacinio tilto funkcijas tarp su „Civil 3D“ dirbančių kelių projektuotojų ir tiltų projektuotojų, naudojančių „Autodesk Revit“ programinę įrangą. „Civil 3D“ vartotojai gali išeksportuoti ašį, koridorių „Infraworks“, kuriame sukuriamas atitinkamo detalumo tilto 3D modelis, kurį vėliau tiltų projektuotojai gali papildomai detalizuoti „Revit“ aplinkoje.

Atsiradus pakitimams „Civil 3D“ ir „Revit“ programose, tilto duomenys per „Infraworks“ programos platformą pasiekia abi projektuotojų grupes. „Civil 3D 2021“ leidžia lengvai įterpti tilto elementus (tokius kaip tauras, ramtas, perdanga ar sija) į kelio išilginį profilį ir net priskirti etiketes (labels ir label sets). Reikia pripažinti, skamba tikrai šauniai.

Civil 3D 2021 naujovė - tiltai, Infraworks | AGACAD

Civil 3D | Tiltai, Infraworks | AGACAD

6. Esminiai „AutoCAD“ atnaujinimai

Kadangi „Civil 3D“ yra vertikalus „AutoCAD“ produktas, todėl verta prisiminti, kad visi „AutoCAD 2021“ versijos atnaujinimai taip pat yra ir „Civil 3D“ atnaujinimai. Norėčiau išskirti kelis pagrindinius:

  • Brėžinių istorija ir versijos. Nuo šiol lengvai galima sekti brėžinio versijas, filtruoti brėžinius pagal juos kūrusius žmones ar datas ir lengvai palyginti skirtingas brėžinių versijas.

Civil 3D 2021 naujovė - brėžinių istorija ir versijos | AGACAD

  • Lyginant du .dwg failus, įtraukiami ir xref’ai! Iki šiol „dwg compare“ įrankis leido palyginti tik geometriją, kuri yra įrašyta į lyginamo failo duomenų bazę. Kitais žodžiais tariant, lyginant 2 failus, xref pakitimai nebuvo fiksuojami. Ką gi, viskas keičiasi. Dabar, jei „AutoCAD“ programa pastebės pakitimus xref dokumente, jūs būsite informuoti su nuoroda juos peržvelgti.

Civil 3D 2021 naujovė - xref, dwg compare| AGACAD

  • Grafiniai charakteristikos patobulinimai: PAN, ZOOM, ORBIT, o ypač 3DORBIT komandų veikimas tapo dar sklandesnis ir greitesnis panaudojant kelių branduolių veikimą.

Autodesk Civil 3D grafinės komandos Pan, Zoom, Orbit, 3Dorbit | AGACAD

  • Na ir žinoma, „AutoCAD“ WEB aplikacija, kuria gali naudotis visi „AutoCAD“ ir „AutoCAD LT“ licencijas turintys vartotojai, pagaliau turi integraciją su „Google Drive“. Ką tai reiškia? Ogi tai, kad dabar galite drąsiai atsidaryti failus tiesiai iš „Google“ disko, juos modifikuoti, kurti naujas versijas, o norint dalintis failais, galite juos tiesiog prisegti iš savo „Gmail“ paskyros.

Civil 3D, AutoCAD WEB, Gmail, Google Drive, Dropbox integracija| AGACAD

7. „ProjectExplorer“ - nuo šiol „Autodesk“ nuosavybė

Pabaigai palikau man asmeniškai pačią šauniausią naujieną – tai, jog neseniai kompanija „Autodesk“ įsigijo „ProjectExplorer“ programą iš Jungtinėje Karalystėje įsikūrusios kompanijos „3AM Solutions“ (iš šios kompanijos „Autodesk“ taip pat jau yra įsigijusi ir „Civil View“, skirtą ir „3ds Max“ programai).

Autodesk įsigijo ProjectExplorer | AGACAD

Manau, kad šis įrankis visokeriopai pakeis ir navigaciją po „Civil 3D“ dokumentus, ir elementų modifikavimą, sprendinių tikrinimą bei priėmimą. Tikiuosi, kad „Autodesk“ dar šiais metais būtent su „Civil 3D 2021“ versija mums leis šį puikų įrankį išmėginti. Susipažinti su šiuo įrankiu galite čia:

Norite daugiau informacijos dėl „Autodesk Civil 3D 2021“, „Autodesk AutoCAD 2021“ ar kitos BIM / CAD programinės įrangos galimybių? Kreipkitės į mus dėl bet kokių jums iškilusių klausimų – susisiekite tel. 8 5 2398111 arba el. paštu info@agacad.lt.


AGACAD mokymo centre organizuojami nuotoliniai mokymai


AGACAD mokymo centre organizuojami nuotoliniai mokymai.

Ačiū.

Jūsų užklausa

Mane domina:

Ar sutinkate gauti AGACAD naujienlaiškius apie CAD BIM rinkos naujoves, renginius, produktus, paslaugas bei akcijas? *
  Taip
  Ne

* - Privalomi laukeliai

Ačiū.
Knygos atsisiuntimas prasidės kelių sekundžių bėgyje.

Knygos parsisiuntimas

* - Privalomi laukeliai

Dėmesio! Spausdami ATSISIŲSTI sutinkate gauti AGACAD naujienlaiškius apie CAD BIM rinkos naujoves, įmonės paslaugas, renginius, produktų atnaujinimus ir akcijas (naujienlaiškio galima bet kada atsisakyti). Įprastai naujienlaiškį siunčiame 1-2 kartus per mėnesį.

Ačiū.

Prenumerata

Sklandžiam svetainės veikimui, jūsų naršymo patirties gerinimui bei rinkodarai naudojame slapukus. Naršydami toliau sutinkate su slapukų įrašymu. | Privatumo politika X