Daugelio specialybių atstovai turi savo terminologiją ir komunikavimo sistemą, kuria vadovaujasi tarpusavyje keisdamiesi informacija. Statybų sektoriuje projektai generuoja daugybę informacijos, todėl komunikavimo kokybė be galo svarbi, siekiant užtikrinti sėkmingus duomenų mainus ir aiškų projekto duomenų suvokimą.
Nuo 2021 m. sausio 1 d., kuomet LR Vyriausybės nutarimu bus privaloma taikyti statinio informacinio modeliavimo (angl. Building Information Modeling), trumpiau tariant, BIM metodus projektuojant, statant ir įrengiant viešojo sektoriaus statinius ir kilnojamuosius objektus, projekto duomenų klasifikavimas taps ypač svarbiu kokybiško BIM projekto faktoriumi. Statybos gaminių ir produktų klasifikavimas garantuoja sklandų keitimąsi informacija tarp visų BIM projekto dalyvių visuose statinio gyvavimo etapuose (nuo planavimo, naudojimo iki griovimo).
Kokia vertė sukuriama klasifikuojant projekto duomenis?
Internete yra daug tekstų apie tai, kaip klasifikavimas sutaupo laiko, pagerina komunikaciją, tačiau apibendrinant galima išskirti šias klasifikavimo naudas:
- Aiškumas: projekto dalyviai gali lengvai suprasti ir greitai rasti reikalingus duomenis.
- Integracija: sistemos, mašinos, įrenginiai gali automatiškai pasiekti ir apdoroti duomenis.
- Veiksmingumas: užsakovai, NT valdytojai gali lengvai analizuoti išlaidas ir kitus projekto duomenis pasitelkdami turto valdymo įrankius.
- Konkurencija: viešieji ir privatieji pirkimai tampa aiškesni ir skaidresni.
Pradėti klasifikuoti reikia šiandien
Norint sklandžiai taikyti BIM metodus, visiems projekto dalyviams būtina išmokti kalbėti vieninga, struktūrizuota kalba. Tai gali būti tarptautiniai, nacionaliniai ar įmonės sukurti standartai. Kurią klasifikavimo sistemą pasirinkti, priklauso nuo projektui keliamų reikalavimų, kurie apibrėžiami pačioje projekto pradžioje. Renkantis klasifikatorių svarbiausia, kad jis atitiktų tris pagrindinius reikalavimus:
1) klasifikatorius turi būti labai paprastas ir sukurtas pagal šalies ar regiono statybos ypatybes. Jame visi statybos elementai turi būti apibrėžti klasifikavimo kodais;
2) statinio elementų kodai turi būti lengvai atpažįstami, kad kiekvienas projekto dalyvis aiškiai suprastų, apie kokį elementą kalbama. Be to, elementų kodus turi lengvai atpažinti IFC duomenų mainų standartą palaikančios programos;
3) labai svarbu, kad klasifikavimo kodai būtų pastovūs ir niekada nekistų. Sistemą galima nebent papildyti nauju kodu, jei rinkoje atsiranda naujas statybos elementas.
Kaip ir minėta, kokią klasifikavimo sistemą taikyti konkrečiam projektui, priklauso nuo projekto tipo (tarptautinis ar vietinis), ir keliamų reikalavimų projekto duomenų klasifikavimui. Nepasirinkus vieningos komunikavimo sistemos gali iškilti nesusipratimų įgyvendinant projektą. Jei dirbama be aiškios duomenų struktūros, įmonės išeikvoja daug laiko bei lėšų taisydamos padarinius – klaidas, kilusias dėl ne taip suprastos projekto informacijos.
Jei norite dirbti sklandžiai, patogiai (o ne sunkiai), reikia taikyti BIM metodus ir klasifikuoti projekto duomenis. Nuo ko pradėti? Kaip ir visada – nuo reikiamų žinių įgijimo.
Mokymai - patogi terpė žinių apie klasifikavimą auginimui
Apsispręsti, kuriuos klasifikavimo standartus naudoti, nėra paprasta. Visų pirma, reikia kuo daugiau sužinoti apie pačius klasifikavimo standartus, jų panašumus, skirtumus ir taikymo specifiką.
Visa tai bus aptariama dviejų lygių mokymuose, kuriuos ves lektorius Donatas Aksomitas, CAD BIM technologijų ekspertas:
- 1 lygis - Įvadas į klasifikavimą >>
- 2 lygis - Klasifikavimas išsamiai. Praktinio taikymo pavyzdžiai >>
1 lygio mokymuose susipažinsite su populiariausiais statybos projekto duomenų klasifikavimo standartais, klasifikavimo ir žymėjimo principais, BIM bibliotekų pritaikymu klasifikuojant ir kitais klasifikavimo svarbą atskleidžiančiais aspektais.
Į 2 lygio mokymai skirti specialistams, kurie turi pradinių žinių apie klasifikavimą, tačiau nori jas pagilinti. Mokymų metu bus išsamiai dėstomi klasifikavimo aspektai: sužinosite, kaip atliekamas sistemingas duomenų struktūrizavimas, identifikuojami elementai, sudaromi kodai ir kt.
Suteikite savo projektų komunikacijai lengvumo - klasifikuokite duomenis. O kad išmokti tai daryti būtų lengviau, sudalyvaukite mokymuose, kur per kelias valandas gausite susistemintą didelį informacijos kiekį. Laukiame Jūsų mokymuose!
„AGACAD“ Mokymo centras - didžiausią patirtį ne tik Lietuvoje, bet ir Europoje sukaupęs CAD BIM programų mokymo centras, veikiantis nuo 1988-ųjų (ATC Member Number EM0023). Kursus veda diplomuoti statybos inžinerijos specialistai, turintys praktinio darbo patirties. Plačiau >>
Registruotis arba teirautis daugiau informacijos galite el. paštu mokymas@agacad.lt arba tel. +370 5 23 98 111.