Nuo BIM standarto iki investicijų į statybą grąžos
BIM technologijų ir darbo principų taikymo plėtra būdinga ne tik Vakarų Europai, JAV ar Australijai. Rusijoje taip pat vis daugiau projektuotojų ir statybos įmonių renkasi BIM, o tai gali padidinti Rusijos rinkos patrauklumą kitų šalių, tarp jų ir Lietuvos, projektuotojams ir statybų bendrovėms.
Š. m. balandžio mėn. pradžioje Sankt Peterburge įvyko konferencija „BIM praktikoje 2016: efektyvus bendradarbiavimas statybos projektuose″. Tai didžiausias BIM renginys Rusijoje, kuriame didelis dėmesys buvo skirtas praktikoje įgyvendintų BIM projektų įvertinimui ir Rusijos BIM standarto plėtrai. Konferencijoje pranešėjo teisėmis dalyvavo ir „AGA CAD“ direktorius Donatas Aksomitas.
Renginyje dalyvavo nemažas lankytojų skaičius – organizatorių teigimu, į konferenciją atvyko keli šimtai projektuotojų ir statybos įmonių atstovų. Visi jie galėjo susipažinti su naujausiais inovatyviais BIM produktais, semtis patirties apie BIM projektų vykdymą iš realių pavyzdžių (pavyzdžiui, buvo pristatyta „Dinamo“ stadiono statybų Maskvoje patirtis), klausytis aktualių pranešimų BIM temomis ir dalyvauti diskusijoje, kurios metu renginio dalyviai galėjo užduoti klausimus BIM ekspertams. Pirmą kartą dalyvauti diskusijoje galėjo ir tie, kurie konferenciją stebėjo internetu.
Renginio organizatorius - inžinerinio konsultavimo įmonė PSS. Konstantinas Biktimirovas, PSS technikos direktorius, taip apibūdino situaciją Rusijoje: „BIM technologijų naudojimas Rusijoje šiuo metu stabiliai auga. Didelę įtaką šiam augimui padarė ir reguliatoriaus kūrimo iniciatyva. Tačiau pasikeitė ir patys rinkos dalyviai: dizaineriai, statybininkai ir užsakovai. BIM jau nebėra nepažįstama technologija, statybos pramonė perėjo nuo teorijos prie praktikos, ir tai džiugina. Tokie pokyčiai atsispindi klausimuose, kurie buvo duodami mūsų konferencijoje dalyvavusiems BIM ekspertams."
Daugelio pranešėjų pasirodymai palietė BIM standarto rengimo ir naudojimo klausimus - dabar Rusijai tai yra labai aktuali tema. 2016 metais Rusijos Federacijos Statybos Ministerija planuoja keisti statybas reglamentuojančią norminę-teisinę sistemą. Siekiant pereiti prie informacijos modeliavimo bus kuriama teisinė bazė, kuri turės įtakos visiems statybų rinkos dalyviams.
Juho Kinnunenas, „YIT Group“ BIM vadovas, kalbėjo apie BIM standartų naudojimo patirtį Suomijoje, kur 2012 metais pasirodęs, nuolat atnaujinamas ir gilinamas nacionalinis BIM standartas padeda dizaineriams geriau suprasti savo darbą ir užtikrina veiksmingą bendradarbiavimą su kitais rinkos dalyviais. Pranešėjo nuomone, šia kryptimi turi eiti ir Rusija.
Anne Urrila, bendrovės „Solibri Inc“ produkto vadybininkė, taip pat įsitikinusi, kad BIM brandos lygis auga. Šiandien yra daug mažiau technologinių kliūčių kurti informacija turtingų BIM modelių turinį, didėja reikalavimai informacijos kokybei, regioniniai reikalavimai- įskaitant ir rusų - BIM modeliams ir projektams tampa išsamesni ir griežtesni. Tuo pačiu statybos pramonei BIM technologijos yra svarbios kaip priemonė pagerinti verslo efektyvumą ir investicijų grąžą. Tačiau be normatyvinės-teisinės bazės, suderintos su Nacionalinio BIM standarto kūrimu, padidinti investicijų ir statybos darbų efektyvumą bus sudėtinga.
Donatas Aksomitas, UAB „AGA CAD“ direktorius akcentavo, kad dizaineriai, taip pat kaip muzikantai, privalo turėti vieną kalbą. Vieningas standartas– tai revoliucija BIM pasaulyje, kuri leidžia supaprastinti projekto dalyvių bendradarbiavimą ir patį statybos procesą.
Konferencijoje „BIM praktika 2016“ pasisakė ne tik pranešėjai iš užsienio, bet ir Rusijos valstybinių statybų priežiūros institucijų atstovai. Jie atkreipė dėmesį į tai, kad BIM projektų dokumentacijos patikrinimus galima atlikti žymiai greičiau, lengviau nustatyti ir pašalinti klaidas, tačiau problema tame, kad dalis dizainerių ir užsakovų neracionaliai bijo pateikti BIM modelius projektų priežiūros institucijoms. Kita problema – kai kada BIM modeliuose pateikiama per daug informacijos, kas apsunkina jų vertinimą.
Kaip teigiamas dalykas buvo paminėtas siekis sukurti teisinę bazę atsižvelgiant į BIM tendencijas. Nors statybos pramonės teisinė sistema kol kas neleidžia įprastą projektinę dokumentaciją pakeisti informaciniu modeliu, Rusijoje jau judama šia kryptimi. Tikėtina, kad laikui bėgant BIM plėtra rytų regione padarys Rusiją patrauklesne rinka projektavimo ir statybos specialistams iš kitų šalių.
Apie PSS
UAB PSS - inžinerinė / konsultacinė IT kompanija Rusijoje, kurios specializacija: projektavimo darbų automatizavimas ir darbo efektyvumo didinimas statybų, NT valdymo ir plėtros bendrovėse, projektavimo institutuose, architektūros ir dizaino biuruose. PSS mokymo centruose teikiami projektavimo ir statybos specialistų mokymai.
UAB PSS yra įmonės AGA CAD kuriamų BIM sprendimų TOOLS4BIM oficialus atstovas ir platintojas Rusijos rinkoje. Daugiau informacijos: www.pss.spb.ru