Nekilnojamojo turto vystytoja „Baltisches Haus“ pasamdė „AGACAD“ prižiūrėti BIM darbus įgyvendinant jų 6,5 milijono eurų vertės projektą – draugišką aplinkai „ateities prekybos centrą“. Šiais metais atidarytas pastatas laimėjo BIM projektų konkurso apdovanojimą ir padėjo bendrovei „AGACAD“ padaryti dar pažangesne BIM platformą „BIMAXON“, skirtą kurti ir valdyti pastatus su dirbtiniu intelektu.
Klientas
|
UAB „Baltisches Haus“ yra NT vystymo ir valdymo įmonė, kurią 1995 metais įkūrė Belgijos investuotojai. Bendrovė, kuri buvo įsteigta prekybos tinklo IKI plėtrai, šiandien yra savarankiška NT projektų vystytoja, valdanti 264 tūkstančių kvadratinių metrų patalpas 94 komerciniuose pastatuose, esančiuose 37 miestuose. Įmonės vertybės: etiškas verslas, pastatų šiuolaikiškumas, tvarumas ir dermė aplinkoje. | |
Verslo poreikiai |
Vilniaus Balsių mikrorajone pastatyto prekybos ir paslaugų centro „ŽALI“ trys pagrindinės idėjos buvo aiškios nuo pat pradžios: projektas turi būti inovatyvus, maksimaliai draugiškas aplinkai ir integruotas į bendruomenę. „Prieš kelerius metus mes užsibrėžėme tikslą statyti ateities prekybos centrą, parodyti, kad gali būti kitaip – efektyviau, išmaniau, žaliau. BIM technologija buvo akivaizdus pasirinkimas,“ - sako „Baltisches Haus“ direktorius Audrius Masionis. „Nusprendėme sukurti detaliausią BIM modelį ir jį taikyti ne vien projektavimo etape, kas jau įprasta, bet ir prekybos centro statybose bei pastato eksploatacijos periodu.“ NT vystytojo pagrindiniai motyvai, lėmę 3D modelio ir BIM pasirinkimą - siekis užtikrinti projektavimo ir darbų koordinavimo kokybę, parengti maksimaliai detalų projektą ir kuo tikslesnes sąmatas, efektyviai valdyti projektą, taip pat padėti tvirtus pamatus sklandiems ir skaidriems objekto statybos bei naudojimo etapams. |
Sprendimas |
„Baltisches Haus“ kreipėsi į „AGACAD“ – BIM konsultavimo ir pažangiausių skaitmeninės statybos technologijų diegimo ekspertus – padėti suvaldyti bendrus BIM procesus įgyvendinant „ŽALI“ projektą. „Atstovaudami šio unikalaus projekto kliento interesus, mes pirmiausia padėjome jam parengti užsakovo informacijos reikalavimus. Vėliau, siekiant įsitikinti ar sukurtas 3D modelis tuos reikalavimus atitinka, mes prižiūrėjome, kaip projekto komanda reaguoja į BIM vykdymo planą – tikrinome klasifikavimo principus, parametrus, geometrijos detalumą ir kt.“ - sako „AGACAD“ direktorius Donatas Aksomitas. 10 skirtingų BIM proceso komandų kūrė ne tik naujo 3,774 kv. m. pastato (A+ energijos efektyvumo klasės, su apželdintu stogu ir fasadu) BIM modelį, bet ir viso sklypo, aplinkinių gatvių, naujo transporto žiedo bei lauko inžinerinių tinklų modelius. Projekto kūrimo metu „AGACAD“ atliko BIM modelio kokybinį vertinimą, kuriuo remiantis NT vystytojas galėjo lengvai ir užtikrintai priimti esminius sprendimus. Taip pat „AGACAD“ paruošė BIM projekto bendrą duomenų aplinką (angl. Common Data Environment, CDE), skirtą svarbios informacijos ir dokumentacijos (gaminių deklaracijos, specifikacijos, techniniai pasai, vartotojo instrukcijos ir kt.) surinkimui statybos aikštelėje statybos proceso metu. Donatas Aksomitas CDE vadina „skaitmeniniu pastato archyvu, jo atmintimi ar smegenimis“. Tai naujausia „AGACAD“ sukurta aplikacija, BIM platforma „BIMAXON“, skirta efektyviai valdyti duomenų srautus pasitelkiant informacijos rinkinių lieknumo (lean) metodiką. Trečias svarus „AGACAD“ indėlis – pagalba ruošiant eksploatacinį 3D modelį, kuriam labai svarbūs visų pastato elementų techniniai duomenys, gyvavimo ciklo ir techninės priežiūros specifika, tuo pačiu užtikrinant, kad tą informaciją galėtų lengvai pasiekti skirtingi naudotojai, atsižvelgiant į jų specifinius vaidmenis ir poreikius.
|
Rezultatai |
PPC „ŽALI“ duris atvėrė 2018-ųjų kovą. Tai pirmasis Lietuvoje pagal tarptautinį tvariųjų pastatų standartą BREEAM statytas prekybos ir paslaugų centras, teigiamai įvertintas dėl jo maksimalaus draugiškumo aplinkai, visuomeniškumo ir ekonominio tvarumo. 2018-ųjų balandį „ŽALI“ projektas nugalėjo konkurse „Lietuvos BIM projektai 2018“, kuriame buvo pripažintas kaip „Geriausias visuomeninių pastatų BIM projektas“. Tradiciniu tapusį konkursą organizuoja VšĮ „Skaitmeninė statyba“ ir Lietuvos statybininkų asociacija. „Baltisches Haus“ didžiuojasi projektu „ŽALI“, kurį vadina savo vizitine kortele, parodančia, ko galima pasiekti komercinės paskirties nekilnojamojo turto vystymo srityje. „Rezultatai pranoko mūsų drąsiausias vizijas,“ sako įmonės vadovas A. Masionis ir priduria: „ŽALI“ projektas užkėlė kartelę būsimiems prekybos centrams. Mums pavyko sukurti sudėtingą, neregėto grafinio ir informacinio detalumo modelį. Tokie projektai skatina tobulėti visų skaitmeninės statybos profesijų atstovus“. Bendrovės „AGACAD“ atstovas D. Aksomitas šiai nuomonei pritaria. Įmonės komanda ir jos kuriami unikalūs BIM sprendimai išties patobulėjo bandant įveikti šio projekto iššūkius. Dar vienas „ŽALI“ kaip „ateities prekybos centro“ išskirtinumas - jame panaudotos išmaniosios sensorinės ir automatizuotos įrangos valdymo technologijos, susietos su eksploataciniu modeliu. Visa tai suteiks vertės pastato nuomininkams, klientams ir NT savininkams, nes bus galima efektyviai tvarkyti pastato duomenis. Taigi svarbu užbaigti eksploatacinį BIM modelį ir toliau jį plėtoti pasitelkiant nuolat tobulinamos platformos „BIMAXON“ galimybes. „Šiame projekte mes pasėjome dirbtinio intelekto sėklų,“ - pažymi D. Aksomitas. „Liko nemažai darbų, kuriuos reikia atlikti, kad pastato dirbtinis intelektas būtų pilnai įgyvendintas, tačiau kelias, kurį pasirinko ir kuriuo eina „AGACAD“, yra aiškus – pastatų valdymas bus patikėtas dirbtiniam intelektui.“
|
Norėdami sužinoti daugiau informacijos apie „AGA CAD“ paslaugas,
kreipkitės el. p. info@aga-cad.lt arba tel. 8 5 2398111.